marek.h

Hluk a sousedské vztahy

Mon May 30, 2016 5:18 pm

Ahoj,

narazil jsem na zajímavý problém užívání průši v paneláku - zdá se, že tisk ruší souseda o patro níže vibracemi, tak se chci zeptat, kdo s tímto máte zkušenosti a jak to případně řešíte:
- pokud je hluk relativně malý, tzn. není možné jej napadnout - špatné sousedské vztahy
- domluvou, tzn. tisk pouze v určité časy (což moc nejde, některé tisky trvají velmi dlouho)
- domluvou - odhlučnění - co používáte? - aktuálně mám pod průšou podložku pod pračku na šuplících a stále mám pocit, že stroj rezonuje

Díky za odpovědi.

vojtech
Pro
Pro
Topics answered: 5

Re: Hluk a sousedské vztahy

Mon May 30, 2016 7:19 pm

Prusa i3 je opravdu celkem hlučná. Pomůže vyměnit filcové nožičky za kvalitní gumové (mám 3M). Prusa i3 mám v práci tam mě to netrápí ;)

Doma v panelálku mám značně upravenou tiskárnu jiné konstrukce kde je tisk tak tichý, že lze spát cca 3m od tiskárny - nejhlučnější jsou ventilátory a to tam mám super tiché Sunon MagLev. (místo kuličkových lineárních ložisek mám kluzná ze Zedexu a kvalitní kalené hladké tyče)
Zatím si nikdo nestěžoval (i běžně puštěná TV je cca o 50% hlučnější než 3D tiskárna)

Můžeš si zkusit vytisknout antivibrační nožičky http://www.prusa3d.cz/tisknutelna-vylepseni-tiskarny/

dost záleží i na čem tiskárna stojí - především skříňky a šuplíky zesilují vibrace a působí jako ozvučnice

osobně mám pod všema tiskárnama gumovou podložku z IKEA http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/80012853/
Last edited by vojtech on Mon May 30, 2016 7:30 pm, edited 1 time in total.

marek

Mon May 30, 2016 7:29 pm

Sám tisknu hlavně v noci, ale mám štěstí v tom, že podemnou nikdo nebydlí a nademnou si nikdo nestěžoval.
Na tiskárně mám nalepené filcové podložky.

Zkusil bych tiskárnu dát na nějakou tvrdou podložku (kvůli stabilitě) a na tu dát zespoda buď taky filc nebo nějaké gelové packy. Můžete zkusit dát pár čtverečků něčeho takového: http://www.ebay.com/itm/252340882311 nebo http://www.rcking.eu/cs/doplnky-rx-tx/2 ... 13321.html . To druhé se používá na odstranění vibrací u gyroskopu.

Taky hodně pomáhá tisknout v tichém módu. Vibrace jsou pak mnohem menší.
Vibrace se šíří pevným materiálem, takže to co nejlépe odizolujte od stolu/zdi/podlahy.

roman.t
Pro
Pro
Topics answered: 4

Mon May 30, 2016 9:06 pm

Pod všemi tiskárnami mám takovou tu tlustou pryžovou podložku pod pračku (OBI 200Kč). Používám jednoduchý stůl bez šuplíků a nohy od stolu mám podložené několika čtverečky koberce. Opravdu je hodně důležité, na čem je to položené. Taky mám tiskárny v místnosti, kde vím, že pod nimi nemá někdo ložnici :-). Nakonec ale stejně úplně přes noc netisknu, nemám na to odvahu.

Je pravda, že z mých 3 tiskáren je i3 nejhlučnější, ale od optimalizace firmware (snížení proudů) při rozumně rychlém tisku mi to přijde celkem OK. Není to úplně fér srovnání, protože jedna z dalších tiskáren je delta, která má navíc astrosyn tlumiče a další je něco ala Rebel a tam jsou 1/32 drivery, menší tišší Microcony (1003) a plastová ložiska IGUS. Přijdou mi hodně hlučné a vibrující ty velké Microcon motory, jsem celkem zvědavý na srovnání s motory na MK2.
Last edited by roman.t on Tue May 31, 2016 3:29 am, edited 1 time in total.

petr.ť

Mon May 30, 2016 10:07 pm

Řešil jsem podobný problém, postupně jsem to vyřešil následovně:
Tiskárna na antivibračních podložkách stojí na konferenčním stolku LACK z IKEA (ten lacinej obyčejnej) a stolek stojí na gumové podložce pod pračku. Sousedi jsou od té doby v pohodě a ani ve vedlejší místnosti oddělené slabou příčkou je prakticky neslyšitelná. V místnosti s tiskárnou je samozřejmě slyšet docela dost, ale hluk se nepřenáší zdmi.

Godric

Tue May 31, 2016 6:00 am

Já dal pod tiskárnu antivibrační podložku plus jsem tiskárnu zakrytoval. neříkám, že je bezhlučná, ale dá se to unést a v paneláku si na mě zatím nikdo nestěžoval...

marek.h

Tue May 31, 2016 6:22 pm

Děkuji za sadu názorů, v mezičase jsem se porozhlédl kolem:
- pořídil jsem si podložku z OBI (tu pod pračku za 200); efektivita ~25%
- vytiskl jsem si antivibrační průšovinky pod tyče; efektivita ~90%

Výsledek je velmi tichý tisk, pouze v uričtých výškách mi sběsile píská zřejmně Z motorek (což je problém tichosti, nikoli sousedksého soužití). Co vibrací se týče, nelze je poznat, zatím mám tiskárnu na šuplíku a celé těleso se chová spíše jako nemotorná pračka, tzn. minimální nízkofrekvenční vibrace.

V případě tohoto tématu by mě zajímalo čím se dá ještě tiskárna vytunit, případně co koupit (ložiska, tyče, motory, ...); brzy ji budu rozebírat v duchu MK2 upgrade, takže si můžu rovnou dát MK2.2 upgrade :D.

roman.t
Pro
Pro
Topics answered: 4

Wed Jun 01, 2016 7:35 am

Motory budou všechny nové v upgrade kitu :).
Ložiska - ty plastové asi nejsou moc vhodné pro naší i3, kde jsou ložiska přichycená zip páskami. Taky mají o něco větší odpor, než klasické lineární ložiska. Mám na jedné tiskárně ložiska IGUS DryLin a musel jsem po jejich instalaci malinko zvýšit proud do motorů.
Tyče - na i3 jsem před časem vyměnil tyče za kalené. Kalené tyče by měly být rozměrově přesnější a jsou odolnější. Po instalaci mi míň vibrovala osa X, ale to s tím nakonec vůbec nemuselo mít souvislost a mohlo to být klidně tím, že jsem to prostě jen trochu jinak složil.

Vzhledem k tomu, že se ti podařilo snížit hluk tiskárny dohromady o 115% můžeš být v klidu, máš ještě 15% rezervu, abys vůbec něco slyšel :D

marek.h

Wed Jun 01, 2016 8:03 am

Tak jsem zvědav, jaký bude hluk (resp. pískání) s novými motorky.

V tomto případě budu tedy předpokládat, že co ložisek se týče, asi se s tím o moc více pohnout nedá (resp. aktuální stav je výsledek nějakého výzkumu/praxe).

Odolnější tyče snad potřebovat nebudu :D - co přesnosti se týče, to spíše hraje roli pro případ tisku, než hluku, ne? S tím naštěstí takový problém nemám.

Hluk jsem myslel s relativním posunem, tzn. prve o ~25% a pak z výsledku ještě ~90; a myslel jsem výsledné vibrace, které byly problém. Teď opravdu takřka není slyšet, až na to pískání, které mi leze fakt na nervy, protože sedím u počítače vedle :D.

Jediné, nad čím uvažuji je, zda ty antivibrační průšovinky nemůžou ovlivnit přesnost tisku na v případě vyšších objektů...? Zatím jsem problém nezaznamenal, ale celá tiskárna se občas houpe jako loď :D (nemyslím teď extrém).

Takže drobná rekapitulace: až postavím MK2, tak budu či nebudu řešit hlučnost / upgradovatelnost znovu, protože je tam halda změn...

martin.k5

Wed Jun 01, 2016 3:16 pm

Tak ja jsem na sousedske vztahy narazil po prvnich dnech tisku.Prijdu domu v 5 hodin a do 3 minut po zapnuti u nas zvonila sousedka a nadala manzelce ze ji to sere.Tak jsem koupil podlozku pod pracku obi a pritahla za zenou za tyden na zastavce.Tak jsem po prijezdu pritahl ja za ni a je klid.S podlozkou uz nemam hlucnou tiskarnu ale stale mam sousedku s prekvapive dobrym sluchem na 60 let veku...Ale podlozka opravdu pomohla na 50 procent.Nemejte tiskarnu na stole co nema jakkoliv zpevnenou desku.Potvrzuji velke rezonance a tudiz hluk co vytvori vibrace do desky stolku...

Return to “Nápady na zlepšení (Archiv)”