Joshua

Jitter ve vrstvách

Thu Nov 16, 2017 5:31 pm

Ladím Průšovici vrchem spodem, utahuji řemeny, povoluji řemeny, úhluji snad i na méně než desetinu, kalibruji ji jak kalibrovaný kalibrátor a pořád není toho boha aby tiskla vrstvy přesně. Tiskne jak opilá. Každou vrstvu jak se ji zachce ale nikdy ne přesne na sobě.
Je to náhodné, něco tam vnáší obrovsky jitter, ale zatím jsem nepřišel na to co. Je možné, že jsou to pohony a celková konstrukce – vibruje to, huláká to, všechno co je na stole brní... Je možné, že to na těch filcových kluzácích i jezdí.
Filament mám zatím jen to špatně navinuté PLA co bylo jakože zdarma v škatuli.
Zkoušel jsem vše co by mohlo být příčinou, ale bez efektu.
Očekával jsem tisk jako ze Zortraxe = jedna vrstva jako druhá, přesně polohované i přesně dávkovaný filament.
Průšovice filament dávkuje jak se jí zachce a je jí jedno jak utáhnu nebo povolím ty přítlačné šrouby.
Data generuji v Slic3r a Simplify. Obojí stejný výsledek. Perem (nebo i pérem) bych to natisknul lépe.
Ví někdo čím to může být? Budu rád za odpovědi od lidí, kteří měli stejný problém a vyřešili ho.
Děkuji uctivě!
Attachments
IMG_20171114_155536.jpg
IMG_20171114_155536.jpg (360.95 KiB) Viewed 188 times
IMG_20171114_155452.jpg
IMG_20171114_155452.jpg (377.55 KiB) Viewed 188 times
IMG_20171110_175043.jpg
IMG_20171110_175043.jpg (281.94 KiB) Viewed 188 times
Last edited by Joshua on Thu Nov 16, 2017 5:33 pm, edited 1 time in total.
www.lmatelier.cz | https://www.facebook.com/LMAtelier/

Produktový design | grafický design | firemní identita | dekorativní fotografie | marketingové materiály | CAD/CAM | návrhy spotřební elektroniky | poradenství v oblasti designu.

Joshua

Re: Jitter ve vrstvách

Thu Nov 16, 2017 5:32 pm

...
Attachments
IMG_20171107_154546.jpg
IMG_20171107_154546.jpg (1.61 MiB) Viewed 187 times
IMG_20171114_155041.jpg
IMG_20171114_155041.jpg (353.71 KiB) Viewed 187 times

Produktový design | grafický design | firemní identita | dekorativní fotografie | marketingové materiály | CAD/CAM | návrhy spotřební elektroniky | poradenství v oblasti designu.

miroslav.h4
Topics answered: 1

Thu Nov 16, 2017 8:47 pm

V tomto případě je dobrá jediná rada: Zahoď "Průšovici" a kup si jinou, nejlépe profesionální tiskárnu za minimálně "půl míče" nebo více a možná budeš spokojen. Víš, tady více než kde jinde platí to krásné české přísloví "Za málo peněz, málo muziky". Pro profi použití ti nic jiného nezbude, koukal jsem na tebou uváděné stránky, velice pěkná profesionální práce všechna čest, a ani se nedivím nárokům tebou kladeným na 3d tiskárnu. Ale nadávání na tiskárnu určenou pro domácí amatérské nadšence není to pravé ořechové.

Joshua

Thu Nov 16, 2017 9:34 pm

Chci jen aby kládla vrstvy rovně na sebe. Nic víc. Nevím jaký má s tím problém.
Poradí někdo co s tím? Je tady vůbec někdo kdo o tom něco ví? Anebo mě pošlete jinam kde mi poradí. Nic jiné nechci! Nechci tady být, chci jen radu a milerád vypadnu! Všude čtu jaká oužasná podpora, ale zatím nulová. Na mail odpoví jednou za tři týdny, novou podložku mi taky posílají už týden... asi tam budu muset zazvonit osobně i s fakturou za cestu...

Ad profi tiskárna - stejně mě to čeká, vím to... ale difóltně jsem chtěl ušetřit ani nevím proč a taky spoznat ten oužasný opěvovaný a velebený český "hájend" výrobek.
Navíc Průšovice, na to jaká je, z čeho je, a odkud to je, není vůbec levná! Ale to mi je jedno, já po ní nechci nic jiné jen aby tiskla jednu vrstvu na druhou přesně a v lajně! A dosáhnu toho!
Jinak ji čeká kladivo a ekodvor.

Takže uvítám konstruktivní nápady a rady z osobních zkušeností, díky!

vojtech
Pro
Pro
Topics answered: 3

Fri Nov 17, 2017 5:26 am

Obávám se, že jsi ušetřil na špatném místě Průša je hobby tiskárna zvláště v kitu.
Připomínáš mi řemeslníka co si koupí nejlevnější nářadí v Lidlu a kňučí, že mu to nevydrží ani jednu zakázku. Promiň nedalo mi to.
Evidentně tvoje požadavky na řešení jsou na OUT OF THE BOX Průša nikdy nesplní pokud tomu nebudeš věnovat čas a úsilí.
MK2S jsem několikrát napůl rozložil a složil než jsem dosáhl trochu rozumného tisku a ještě nejsem úplně spokojený.

Ta šedá/stříbrná co je přibalená je fakt hrozná barva na ní je vidět opravdu každá vada zvláště když to nasvítíš.
Pokud to chceš zlepšit sniž výšku vrstvy, rychlost, tiskni zvenku dovnitř (outside first)
Jo a zkus to fotit rovnou ještě na podložce bude vidět na kterou stranu to hází (osa X/Y) tím se dá najít která osa to dělá.

Jinak to co máš na fotkách mi na MK2 připadá v pohodě jako draft výtisky (vrstva 0,2 až 0,30) pro představu jak bude objekt vypadat.
Tiskový profil upravuju v podstatě zvlášť pro každý model, zatím to není o tom že tam hodím STL a ono se to vytiskne.

Nemám profi foťák (foceno mobilem) ani světla, ale moje výtisky vypadají takhle v detailu ...

Tištěno levným čínským materiálem PLA ještě na i3 1,75mm (tedy závitovky)
IMG_4036.JPG
IMG_4036.JPG (89.94 KiB) Viewed 145 times

Tištěno vrstvou 0,15 materiál Fillamentum PLA
IMG_4033.JPG
IMG_4033.JPG (169.17 KiB) Viewed 145 times
IMG_4037.JPG
IMG_4037.JPG (130.58 KiB) Viewed 145 times

Joshua

Fri Nov 17, 2017 9:11 am

Vím, že jsem udělal blbost. Ale čekal jsem šest let a už jsem si řekl, že když už to má každé děcko tak to zkusím i já :-D Modelovat prototypy ručně anebo obráběním je zdlouhavé a drahé. Tak jsem si výjimečně nechal poradit od několika teenagerů jaká je to ultra hustá pecka ta Průšovice. :- )))) Měli dost militantní reakce když jsem řekl, že to asi nebude cesta, tak jsem si říkal, že asi tedy o tom něco ví. Zkusil jsem. Až později jsem zjistil, ze oni totiž kromě chvály svých gadgetů neumí ani hovno :-) :-) Alespoň mám další zkušenost.

Hele, hrdost mi stejně nedá abych nedocílil toho aby to tisklo přijatelně rovně. Takže se s tím budu ještě chvíli srát. Na ty drafty 02 a 03 to bude zatím stačit. Stejně to mám na ověřovací tisky a na "slow prototyping" :- ))) )
Outside first je dobrý nápad, díky! To zkusím.
Výšku vrstvy jsem snižoval i na 015 i na 010 ale vnímám to jako horší. Výška 02 je pro tu trysku asi optimální. Ten filament je asi to nejhorší co k tomu mohli přibalit. Na druhou stranu oceňuji, že je na něm všechno vidět, alespoň je jasné jak to v reálu tiskne.
A samozřejmě jsem to fotil tak aby to bylo pořádně vidět.

Ten jitter půjde z větší části eliminovat když vyměním půlku tiskárny a předělám ji tak aby to nebyla až taková třaslavá brnící plečka. V skutkiu ale nevím co z toho do nové tiskárny použiju. Ani firmvér nemůžu použít, protože má pravděpodobně špatně vyřešené mikrokrokování.

P.S: ví někdo kde se dá sehnat ta pískovaná fólie v metráži (asi 3M), která je použitá na novém typu podložky? Ta se mi totož jeví jako první dobrý nápad, který na té tiskárně je. Sice nevim jak je to s adhezí, ale styčné povrchy to dělá luxusní.

Joshua

Fri Nov 17, 2017 9:21 am

... a rozbíjí to hlavně osa Y. A trochu X, ale ta méně. Mám velké podezření, že to dělají vibrace pohonů a vlastně celé konstrukce. Když to tiskne, musí být všechno ze stolu pryč jinak vše brní a interferuje to s tím kravským hlukem tiskárny. Musím si sehnat sluchátka jaké měl Otík. :- )))
Ještě to zkusím celé přikurtovat o pevnou težkou podložku, která bude na hrotech, které budou na tvrdých silentech. Prostě přístup jako k "Hi-Fi" :-D

vojtech
Pro
Pro

Fri Nov 17, 2017 9:37 am

zkus si pohrát s napnutím řemene nesmí to být moc ani málo (osobně mám X volnější než Y)

Ono něco jiného je tisknout pokemony a jiné kraviny na to je MK2 perfektní, ale na technické tisky to už je horší.
Samopzřejmě všechny plastové díly tištěné na MK2s jsou tištěné na MK2s a v mém případě jsou perfektní.
Když to porovnám s tím jaké jsem kdysi koupil tištěné díly na prvního Rebela II které jsem v podstatě použil jen na vytištění dílů nových...

Jinak když si vezmeš že při vrstvě 0,2mm je šířka linky 0,45mm tak ta nepřesnost je tak 0,1mm a to je na tuto konstrukci velice dobré
nehledě na to že stačí průvan a vlivem jiné rychlosti chladnutí dojde k jinému "tvaru" chladnoucí linky a už je tam nepřesnost ...
Těch věcí co to ovlivňuje je hodně moc.

Pokud jde o hluk prostuduj si místní vlákno Hluk a sousedské vztahy napady-na-zlepseni-f10/hluk-a-sousedske ... -t949.html

Moje MK2S má při tisku nejhlučnější ventilátor ten jsem ještě nevyměnil. Ložiska po tyčích jezděj téměř nehlučně (X je neslyšná, Y trošku rezonuje díky ozvučnici -podložce)
Last edited by vojtech on Fri Nov 17, 2017 9:46 am, edited 1 time in total.

Joshua

Fri Nov 17, 2017 9:43 am

Ok, díky za tipy!
Jaké tam máš ložiska? Nějaká kluzná anebo ty čínské původní?

vojtech
Pro
Pro

Fri Nov 17, 2017 9:50 am

Mám tam ty co byly dodány a když je srovnám s čínskejma co mám na Rebel II tak jsou teda lepší (hlukově cca stejné), ale chce je to vyprat v benzinu a řádně namazat stejně jako to dělám z čínskejma (ale tam je tak 30% odpad co rovnou vyhazuju) a musej se hodně vybírat tolerance tam jsou veliké

Return to “Stavebnice Prusa i3 - Stavba, kalibrace, oživení, údržba, ...”